شاید یک اتفاق باشد


منزل
قديما
چاپار
 

۱۳۸٦/۱۱/٢٠

 

وبلاگی از آن خود

 

 در شرایط امروز جامعه ی ایران که زنان از فرهنگ مردسالار ِحاکم  بیش تر  از محدودیت های قانون شده رنج می برند  و  شرم و عفت به مثابه صفاتی ارزشمند به باور عمومی جامعه تزریق شده است ،  دنیای مجازی  بروز هویت واقعی و از دست رفته ی زنان ایران را ممکن کرده است.

هویتی زنانه که فراموشی آن تمامی خواسته های جنبش زنان را به سوی پذیرش قالب ها و هنجار های جامعه ی مرد سالار سوق می دهد.

حضور چشم گیر نسل جوان و نوجوان تحصیل کرده به عنوان بدنه ی اصلی جنبش زنان ایران در این فضا تا حدی است که ادبیات دیجیتال به پیش نیازی برای بیان تمامی نیاز ها تبدیل شده است. 

 

آیا ادبیات دیجیتال با سابقه ای کمتر از 5 سال در ایران ویژگی های خاصی را شامل می شود که از گستره ی ساز و کار سنتی ِتولید ادبی فراتر رود؟

شاخص های زنانه  ادبیات دیجیتال کدامند؟ و با توجه به ویژگی های فضای مجازی آیا می توان از ادبیات نوین زنانه و گفتارهای بی پرده زنان سخن گفت ؟

یا به عبارتی ساده تر جایگاه ادبیات دیجیتال در انعکاس نیاز های مبرم جامعه ی زنان ایران کجاست ؟

 

برای پاسخ به این پرسش و اهمیت این جنسیتِ تازه ی ادبی (gender)  به اتاقی از آن خود اثر ویرجینیا وولف سر می زنیم. وولف در این کتاب گوش زد می کند زنی که می خواهد داستان بنویسد باید پول و اتاقی از آن خود داشته باشد. در ادامه وولف در اثبات این نظر از استیلای «پروفسور ها» بر چرخه ی سنتی چاپ کتاب اشاره می کند. چرخه ای که به دلیل ماهیت و جایگاه اش بعنوان بخشی از صنعت و تجارت در اختیار قدرت، پول و نفوذ پدر سالار هاست. آن ها که مالک ، سردبیر و هیئت تحریره ی روزنامه ها و مجلات اند و با در اختیار داشتن صنعت چاپ مستقیما بر تولیدات کتاب دست دارند.

 

از این نظارت می توان به نوعی سانسور ناشرین یاد کرد که در جامعه ی ایران نیز اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این ، با توجه به سیاست حاکم بر ایران در طی سالیان متمادی  سانسور سیاسی نیز همواره کار را برای نویسندگان بیش از پیش دشوار نموده است.  بسته شدن نشریه زنان در روزهای اخیر نشان از روندی افزاینده دارد که  روز به روز عرصه فعالیت های ادبی و نشر را برای زنان تنگ تر میکند. 

 

وبلاگ‌ نخستين تحقق عملي ِعمومی شدنِ توليد و آفرينش ادبي در تاريخ است.  بدين‌معنا كه هر كس‌ دلش‌ مي‌خواهد جزو توليدكنندگان ادبيات‌ باشد، مي‌تواند از خير ناشر بگذرد و كارش را با کمترین هزینه بر روي وبلاگ خود نشر الكترونيكي دهد و به‌ عالي‌ترين‌ تعامل‌ باخواننده‌ مستقيم‌ خودش‌ در زمان‌ واقعي‌ دست‌ پيدا كند.

این ویژگی ِ یگانه که تنها از طریق ادبیات دیجیتال برای نویسنده فراهم می شود به دلیل عمومیت یا حتی عامیت تاثیر بسیار بیشتری در انعکاس دقیق تر زندگی اجتماعی زنان در این گونه از ادبیات دارد.

  

ادبیات به کار رفته در وبلاگ ها ویژگی های خاصی از قبیل جمله بندی های شکسته ، نثرساده وعامیانه دارد که در بیشتر مواقع حتی بدون ویرایش منتشر می گردد.

این آزادی قبول افتاده در نگارش وبلاگ ها ، کار را برای نویسندگان زن در ایران که زمان کمتری برای تمرکز فکری دارند آسان تر می کند. همان طور که وولف ادبیات داستانی را برای نوشتن در اتاق نشیمن  از سرایش شعر آسان تر می دانست.

 

 
 

فاضل گنجی

 

 
L O G O

شماره بازديد

وضعيت من در ياهو

پيوند
pedramp.persianblog.ir
از عرياني يك تنهائي
فاطمه روشن
غزل پست مدرن
پاینده
تاملات نابهنگام
من دات زن
آریادنه

 
[ منزل | قديما | چاپار ]